Sveriges Riksbank powiedział, że technologia CBDC nadal wymaga dalszych badań.

Po ukończeniu pierwszej fazy pilotażowego projektu cyfrowej waluty, Sveriges Riksbank znalazł kilka krytycznych problemów, które należy rozwiązać, zanim Sztokholmczycy będą mogli kupić kawę i kanelbullar za e-koronę.

W niedawnym badaniu szwedzki bank centralny przedstawił pierwsze wyniki pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego w sieci opartej na łańcuchu blokowym Corda firmy R3

Riksbank przeprowadził symulację podstawowych aspektów potencjalnego systemu Bitcoin Evolution, w tym dostaw płynności za pośrednictwem systemu rozliczeniowego Riksbanku, RIX i członków sieci pełniących rolę dystrybutorów e-koron. Bank centralny przeprowadził również symulację uczestników, użytkowników końcowych i instrumentów płatniczych, takich jak aplikacje mobilne.

Riksbank powiedział, że nowa technologia CBDC wymaga dalszych badań, a skalowalność stanowi główne wąskie gardło

„Rozwiązanie przetestowane w pierwszej fazie pilotażu e-korona spełniło wymagania wydajnościowe określone w zamówieniach publicznych. Jednak miało to miejsce w ograniczonym środowisku testowym, a zdolność nowej technologii do zarządzania płatnościami detalicznymi na dużą skalę wymaga dalszych badań i testów ”, zauważono w raporcie.

Bank centralny zwrócił również uwagę na pewne wyzwania związane z prywatnością, podkreślając, że informacje zawarte w transakcji e-korona muszą być chronione, aby zachować przepisy dotyczące tajemnicy bankowej i uniknąć ujawniania danych osobowych.

„Riksbank analizuje obecnie, w jakim stopniu informacje przechowywane w historii transakcji można uznać za informacje objęte tajemnicą bankową i czy obejmują one dane osobowe” – stwierdził bank.

Mithra Sundberg, szefowa pilotażowego oddziału e-korony Riksbanku w Sztokholmie, powiedziała, że szwedzka CBDC może prawdopodobnie wymagać nowych ram prawnych, zanim będzie mogła zostać wykorzystana. Biorąc pod uwagę zakres problemów, które należy rozwiązać, zanim e-korona będzie mogła zostać poważnie rozwinięta, Riksbank może kontynuować swoje programy pilotażowe blockchain do 2026 roku.

Riksbank oświadczył, że przedłuży umowę z gigantem księgowym Accenture, jako dostawcą technicznym, aby kontynuować testy e-korony. W drugiej fazie nacisk zostanie położony na potencjalnych dystrybutorów e-korony, wyniki CBDC w płatnościach detalicznych, a także metody przechowywania. W nowej fazie przetestowana zostanie również funkcjonalność e-korony offline oraz integracja z istniejącymi terminalami w punktach sprzedaży.

Jak wcześniej informowaliśmy, Szwecja stała się jednym z pierwszych odkrywców CBDC na świecie, ogłaszając pilotażową platformę dla e-korony pod koniec 2019 roku.